ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA

PARAFIA MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ
W POZNANIU

Parafialne półkolonie

Poszukiwacze prawdziwego skarbu

28 czerwca rozpoczęły się parafialne półkolonie pod hasłem "Poszukiwacze prawdziwego skarbu". Przez dwa tygodnie dzieci poznają tajemnicę obecności Jezusa w Eucharystii. Poza formacją duchową, dzieci uczestniczą w wielu atrakcjach.

Dzień I - Największy skarb

Pierwszy dzień minął na wprowadzeniu w tematykę półkolonii. Dzieci dowiedziały się, że największym skarbem jest Jezus, który jest z nami obecny w Najświętszym Sakramencie. Po części formacyjnej udaliśmy się do Komendy Wojewódzkiej Policji na ulicę Taborową. Dzięki życzliwości Pana Podinspektora Piotra Garstki dowiedzieliśmy się jak wyglądała praca policji dawniej i jak wygląda dziś. 
Popołudnie upłynęło na grze miejskiej pozwalającej poznać skarby Łazarza.

Dzień II - Wejście do skarbca. Czym są obrzędy wstępne Mszy św.?

We wtorek 29 czerwca zgłębialiśmy temat obrzędów wstępnych Mszy św. Był to dzień wycieczki do Kórnika. Najpierw szukaliśmy skarbów na Zamku w Kórniku, a następnie udaliśmy się w urokliwy rejs statkiem po Jeziorze Kórnickim. Po obiedzie w Tawernie i zabawie na przystani, powróciliśmy do centrum Kórnika, skąd autobusem wróciliśmy do Poznania.

Dzień III - Skarby kościoła

Dzień trzeci półkolonii poświęciliśmy na odkrywanie skarbów, jakie znajdują się w kościele, a szczególnie skarbów kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Dzieci spotkały się z panem Dariuszem Czajkowskim naszym zakrystianinem, który pokazał dzieciom skarby kościoła i zakrystii. Dzieci zapoznały się z wszystkimi naczyniami, księgami i szatami liturgicznymi. Z kolei na chórze pan Sławomir Belak - nasz organista wtajemniczył dzieci w działanie wyjątkowego instrumentu muzycznego, jakim są organy. Popołudnie spędziliśmy na zabawie na jump arenie.

Dzień IV - Klucz do skarbca - postawy liturgiczne

W czwartek zgłębialiśmy tematykę postaw liturgicznych. Dzieci dowiedziały się jak postawą ciała uwielbiać Pana Boga. Następnie udaliśmy się do kościoła Najświętszej Krwi Pana Jezusa, aby zapoznać się z historią Poznańskiego Traktu Eucharystycznego. Popołudnie spędziliśmy na termach maltańskich. 

Dzień V - Usłyszeć skarb - liturgia słowa

W ostatnim dniu pierwszego tygodnia półkolonii poznawaliśmy przebieg liturgii słowa. Po formacji udaliśmy się do Biedruska do centrum edukacji leśnej - Łysy Młyn. Tam pani Karolina Prange przeprowadziła zajęcia dotyczące znaczenia pszczół. Dzieci oglądały pszczoły pod mikroskopem, próbowały miód, pyłek kwiatowy, wąchały świece i mydełka woskowe. Dzieci także wykonały medale z kompozycją kwiatową.

Dzień VI - Czy do skarbca można coś dołożyć? - o przygotowaniu darów ofiarnych

Drugi tydzień półkolonii rozpoczęliśmy od poznawania pierwszej części liturgii eucharystycznej, czyli przygotowania darów ofiarnych. Msza św. jest Ofiarą Jezusa Chrystusa, który ofiaruje Ojcu Niebieskiemu samego Siebie. Jednak każdy z nas może do skarbca dołożyć własne dary, materialne i duchowe. Po części formacyjnej udaliśmy się na zabawę do kręgielni. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w trzecim z kościołów Poznańskiego Traktu Eucharystycznego, czyli  w kościele Bożego Ciała. Popołudnie upłynęło nam na zmaganiach sportowych.  

 

Dzień VII - W sercu skarbca - o tajemnicy przeistoczenia

We wtorek 6 lipca rozważaliśmy podczas porannej katechezy najważniejszy moment Mszy św., czyli przeistoczenie. Tajemnica przemiany chleba w Ciało Jezusa i wina w Krew Jezusa jest największym cudem świata. Po refleksji nad tym wyjątkowym wydarzeniem udaliśmy się do parku linowego. Przejście trasy wymagało sprawności fizycznej, ale także pokonania lęku wysokości i umiejętnego posługiwania się uprzężą. Po zabawie w parku linowym odbyliśmy spacer ścieżką "w koronie drzew" w pobliżu jeziora maltańskiego.

Dzień VIII - Posiłek, który jest skarbem - Komunia św.

Kolejny dzień półkolonii upłynął nam na refleksji nad znaczeniem Komunii św. Większość dnia spędziliśmy w deli parku w Trzebawiu. Wśród czasu na zabawę odwiedziliśmy także papugarnię, niezwykłe miejsce, gdzie mogliśmy zobaczyć z bliska papugi, a niektórzy opiekunowie doświadczyli jak papuga siada im na ramieniu.

  

Dzień IX - Wyjście ze skarba - obrzędy zakończenia

Czwartek 8 lipca był dniem o zupełnie innym programie. Była to całodzienna wycieczka do Kalisza. Zbiórka w tym dniu była o godz. 7:00 na dworcu głównym w Poznaniu. Pociągiem przejechaliśmy do najstarszego miasta w Polsce. Tam rozpoczęliśmy nasz pobyt od Narodowego Sanktuarium św. Józefa. Zwiedziliśmy sanktuarium, a następnie uczestniczyliśmy we Mszy św., na koniec której zawierzyliśmy siebie i naszych bliskich św. Józefowi. Następnie przejechaliśmy do rezerwatu archeologicznego w Kaliszu Zawodziu. Potem przyszedł czas na relaks w jump planet. Ostatnim punktem pobytu był obiad i spacer po kaliskim rynku. Do Poznania wróciliśmy przed godz. 21:00.

Dzień X - Obdarowywać innych skarbami

Ostatni dzień naszych półkolonii był poświęcony temu, jak udział we Mszy św. ma wpływać na nasze codzienne życie. Przede wszystkim mówiliśmy o tym, że dobrze przeżyta Msza św. pomaga nam miłować naszych bliźnich. Wychodząc z kościoła mamy innym nieść Chrystusa. Po części formacyjnej odwiedziliśmy poznańskie sanktuarium św. Józefa na wzgórzu św. Wojciecha. Następnie udaliśmy się na Cytadelę, aby tam zmierzyć się w grach strategicznych. Po obiedzie uczestniczyliśmy we Mszy św. dziękczynnej za czas półkolonii i wszystkich naszych dobroczyńców. Po Mszy św. przyszedł czas na podziękowania dla wszystkich, dzięki którym półkolonie się odbyły.