ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA

PARAFIA MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ
W POZNANIU

Bierzmowanie 2021

Bp Zdzisław Fortuniak udzielił sakramentu bierzmowania

W niedzielę 10 października bp Zdzisław Fortuniak udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii. Poprzez ten sakrament nasza młodzież została umocniona do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Uroczystość w tym roku odbyła się w kościele św. Anny w Poznaniu. 

Czytaj więcej: Bierzmowanie 2021

Wyjazd Bożych Serduszek

Wyjazd scholi Boże Serduszka do Mosiny

W sobotę 2 października nasza dziecięca schola wraz z towarzyszącymi rodzicami udała się na wyjazd integracyjny do Mosiny. Podczas wyjazdu zwiedzali kościół pw. św. Mikołaja w Mosiny, a następnie przeszli na teren Wielkopolskiego Paku Narodowego, skąd z wieży widokowej podziwiali piękno przyrody. Wyjazd zakończyło wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. 

Czytaj więcej: Wyjazd Bożych Serduszek

Lipcowe fatimskie

Lipcowe nabożeństwo fatimskie

We wtorek 13 lipca odbyło się trzecie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Naszą modlitwę rozpoczęliśmy Mszą św. o godzinie 19:00. Mszy przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. wikariusz Maciej Wegner. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że miłość Maryi do nas przejawia się także w gorzkich słowach, jakie Maryja kieruje do dzieci 13 lipca 1917 r. Zapowiada wówczas, że jeśli ludzie się nie nawrócą, za pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się kolejna, jeszcze straszliwsza wojna. Wizja piekła, jaką ujrzały była przerażająca, jednak uświadomiła ona dzieciom jak ważna jest modlitwa o nawrócenie grzeszników i jak konieczne jest wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi.W lipcowym nabożeństwie fatimskim udział wzięli ministranci naszej archidiecezji, odbywający w dniach 12-19 lipca 2021 r. kurs ceremoniarza w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

Czytaj więcej: Lipcowe fatimskie

Odpust 2021

Odpust ku czci Matki Boskiej Bolesnej

15 września 2021r. tradycyjnie odbył się odpust parafialny. W tym roku obchodziliśmy tego dnia 120. rocznicę poświęcenia naszej świątyni. Uroczystości odpustowe trwały cały dzień. O godz. 8.00 została odprawiona Msza Św. przez ks. Grzegorza Koniecznego dla młodzieży szkół katolickich przy ul. Głogowskiej. Natomiast o godz. 10.00 tradycyjnie została odprawiona Msza Św. dla dzieci i matek w stanie błogosławionym, w której uczestniczyły dzieci szkół katolickich. Mszę Świętą celebrował ks. dyrektor Piotr Kuś. O godz. 15.00 została odprawiona Msza Św. dla chorych i osób w jesieni życia, której przewodniczył ks. proboszcz. Podniosłym akcentem tej Eucharystii było udzielenie sakramentu namaszczenia chorych, który przyjęło około 250 osób. Po liturgii odbyło się spotkanie w Domu Katolickim dla wszystkich uczestników. Przy odpustowym stole wspólnie wykonano wiele piosenek biesiadnych, którym przygrywał Pan Leszek Roth, a całą zabawę prowadził Pan Piotr Witkowski. Radości nie było końca, bo jak wszystkim wiadomo, pandemia przerwała coroczne obchody naszego odpustu i ostatnie takie wspólnotowe spotkanie odbyło się dwa lata temu. O godz. 17.30 wystąpił Chór Madrygalistów, który swoim śpiewem wprowadził nas w podniosły charakter uroczystości odpustowych. Suma odpustowa, której przewodniczył ks. kanonik Grzegorz Piotrowski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Poznaniu, wicedziekan naszego dekanatu, rozpoczęła się o godz. 18.00. We Mszy Św. uczestniczyli kapłani naszego dekanatu oraz dostojni goście. Wśród nich znaleźli się dwaj biskupi: bp Romuald Kujawski, syn naszej parafii urzędujący w Brazylii  oraz bp Krzysztof Białasik z Boliwii. Całą uroczystość uświetnił chór parafialny Dolorosa oraz schola dziecięco-młodzieżowa Boże Serduszka. Obchody święta parafialnego zakończyliśmy tradycyjnie łazarskim wypiekiem, kawą i zabawą, której zwieńczeniem był Apel Jasnogórski.

 

Czytaj więcej: Odpust 2021

zakończenie roku chóru Doloros

Koniec roku formacji chóru Dolorosa

W sobotę 3 lipca chór Dolorosa podsumował rok formacyjny 2020/2021. Chór udał się z pielgrzymką do sanktuarium św. Faustyny w Kiekrzu. Najpierw chór uczestniczył we Mszy Świętej w sanktuarium, którą celebrował ks. Maciej Wegner. W homilii celebrans zwrócił uwagę na wiarę św. Tomasza Apostoła, św. siostry Faustyny i wiarę każdego z nas. Dzięki wyznaniu św. Tomasza każdy z nas jeszcze łatwiej może wyznać wiarę w obecność Jezusa pośród nas, zwłaszcza obecność w Eucharystii. Po Mszy św. chórzyści wysłuchali prelekcji o znaczeniu objawień Pana Jezusa św. siostrze Faustynie. Przypomniane zostało 5 kluczy do serca Pana Jezusa: obraz Jezusa Miłosiernego, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Godzina Śmierci Pana Jezusa, święto Bożego Miłosierdzia, bycie apostołem Bożego Miłosierdzia. Następnie chór adorował Najświętszy Sakrament i uczestniczył w koronce do Bożego Miłosierdzia.Po czasie duchowego wzrostu w sanktuarium św. Faustyny, przyszedł czas na wspólną integrację przy ognisku nad Jeziorem Kierskim.

Czytaj więcej: zakończenie roku chóru Doloros