Półkolonie 2020

PARAFIALNE PÓŁKOLONIE – PODRÓŻ PAPIESKIM POCIĄGIEM

20200716 112615W lipcu już po raz drugi nasza parafia zorganizowała dla dzieci półkolonie. Tym razem w zajęciach uczestniczyło 30 dzieci. W tym roku tematyka półkolonii była związana z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Tematem przewodnim było hasło: Podróż papieskim pociągiem. Na dwa tygodnie kaplica naszego Domu Katolickiego zamieniła się w dworzec papieskiego pociągu. Każdego dnia półkolonii dworzec był inną stacją związaną z życiem św. Jana Pawła II. I tak nasz papieski pociąg zatrzymał się w: Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Niegowici, Rzymie, Warszawie, Kinszasie i Poznaniu. Codziennie po śniadaniu gromadziliśmy się na tym symbolicznym dworcu, aby poznać związki Jana Pawła II z tymi miejscowościami. Z kolei salki naszego Domu Katolickiego stały się wagonami. Trzy wagony służyły jako miejsca spotkań trzech grup, na które były podzielone dzieci, zaś czwarty to oczywiście „wars” – miejsce, w którym każdego ranka czekało na nas pyszne śniadanie. Po śniadaniu na papieskim dworcu odbywała się katecheza, a po niej w poszczególnych wagonach zajęcia w grupach, podczas których dzieci wypełniały dziennik podróży papieskim pociągiem. Po zajęciach formacyjnych przychodził czas na rekreację.

Pierwszego dnia, 13 lipca, odwiedziliśmy dworzec kolejowy – Poznań Główny. Dzięki Kolejom Wielkopolskim dzieci dowiedziały się jak odnaleźć poszczególne perony, gdzie kupić bilet, a gdzie zaciągnąć informacji, czym jest defibrylator. Zwieńczeniem wycieczki były zajęcia z pierwszej pomocy medycznej na dworcu letnim. Po obiedzie w ramach kina półkolonijnego obejrzeliśmy film: „Karol człowiek,  który został świętym”.

We wtorek 14 lipca udaliśmy się na wycieczkę do Wolsztyna, by zwiedzić jedyną czynną w Europie parowozownię. Widzieliśmy na żywo jak wygląda dodawanie węgla do parowozu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Rakoniewicach, aby zwiedzić muzeum pożarnictwa i oczywiście zjeść obiad.

Środa, 15 lipca, była dniem poznawania wielkiej pasji Karola Wojtyły, jaką był teatr. Dzieci rozpoczęły przygotowywać przedstawienie pod tytułem: „Jak Lolek został świętym?”. Po warsztatach był czas na zabawę na kręglach i wyjście na boisko.

Czwartek po zajęciach formacyjnych spędziliśmy na termach maltańskich, a piątek na jump arenie.

Drugi tydzień półkolonii również obfitował w liczne atrakcje. W poniedziałek 20 lipca uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez fundację UAM Laboratorium Wyobraźni, poznając właściwości wody. Niby były to bardzo proste doświadczenia fizyczne, a jednak momentami wyglądało to jak pokaz magii. Ze względu na ulewę, która tego dnia przeszła nad Poznaniem byliśmy zmuszeni odwołać zaplanowaną olimpiadę sportową. W zamian za to obejrzeliśmy wzruszający film Boska interwencja, który bardzo mocno poruszał tematykę sportową.

We wtorek, 21 lipca udaliśmy pociągiem do Czerwonaka, a ze stacji kolejowej udaliśmy się w stronę Dziewiczej Góry. Tam dzięki uprzejmości Lasów Państwowych uczestniczyliśmy w zajęciach terenowych, podczas których poznawaliśmy tajemnice lasu. Największą atrakcją było wejście na wieżę przeciwpożarową na szczycie Dziewiczej Góry. Z tarasu rozpościera się piękny widok na cały Poznań. Spostrzegawcze oczy dzieci odnalazły także nasz parafialny kościół.

Środa 22 lipca dla dzieci była wyjątkowo atrakcyjna. Spędziliśmy ten dzień na beztroskiej zabawie w deli parku w Rosnówku. Ogromna ilość atrakcji sprawiła, że kilka godzin minęło bardzo szybko.

Czwartek był dniem całodniowej wycieczki do Wrocławia. Już o 5.40 spotkaliśmy się na dworcu zachodnim, by stamtąd wyruszyć na naszą wycieczkę. Naszym głównym celem było wrocławskie zoo z niezwykłym afrykarium. Nie wiadomo kiedy minęło ponad 5 godzin spędzonych na oglądaniu niezwykłych zwierząt. Po wyjściu z zoo udaliśmy się do Hydropolis. Tam w nowoczesnym centrum edukacyjnym mogliśmy zgłębiać tajniki wody. Do Poznania wróciliśmy kilka minut przed 23:00.

Piątek 24 lipca był dniem zakończenia tegorocznych półkolonii. Po porannej katechezie dzieci przygotowywały podziękowania dla osób zaangażowanych w półkolonie. Zaś po obiedzie udaliśmy się na zabawę laserowym paintballem. Radość zabawy była ogromna. Przed 17:00 została odprawiona Msza św. dziękczynna za udany czas półkolonii. Po Mszy św. zaproszeni goście, głównie rodzice dzieci udali się na nasz papieski dworzec. Przyszedł czas, by dzieci zaprezentowały swój talent aktorski. Wszyscy ze wzruszeniem oglądali sztukę Jak Lolek został świętym? Po przedstawieniu przyszedł czas na podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli dzieło półkolonii. A następnie bardzo przykra chwila pożegnania naszej półkolonijnej wspólnoty. Ufamy, że zobaczymy się w przyszłym roku.

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim, którzy wsparli tegoroczne półkolonie swoimi modlitwami i ofiarami. Dziękuję Księdzu Proboszczowi za wsparcie tej inicjatywy i wszelką okazaną pomoc. Dziękuję serdecznie osobom, które zaangażowały się w przebieg półkolonii. Dziękuję Paniom przygotowującym śniadania: Małgorzacie Kozłowskiej, Bożenie Zalewskiej, Marii Bryl, Katarzynie Rogalewskiej. Dziękuję najbardziej całej kadrze wychowawczej, która przygotowała całe półkolonie, sprawowała opiekę nad dziećmi, każdego dnia dbała o zachowanie wymogów sanitarnych. Każdego dnia nasza dzielna kadra była na posterunku ponad 12 godzin. Dlatego z serca dziękuję: p. Darii Czajkowskiej, p. Grzegorzowi Frąckowiakowi, p. Jakubowi Frąckowiakowi, p. Mikołajowi Czajkowskiemu, p. Dominikowi Buszy. Dziękuję także za opiekę nad dziećmi we Wrocławiu Państwu Iwonie i Dariuszowi Czajkowskim. Niech wszystkim Pan Bóg hojnie wynagrodzi obfitymi łaskami okazane serce.