Renowacja Misji Świętych

misje

 W dniach od 20 do 24 lutego przeżywamy Rekolekcje Wielkopostne połączone z renowacją Misji Świętych. 

  1. Nauki głoszą ojcowie Oblaci: Paweł Ratajczyk i Daniel Biedniak. Ze względu na limit miejsc w kościele, ojcowie każdego dnia w łączności z Mszą św. wygłoszą cztery nauki: o 8.00. 10.00. 12.00 i 18.00.

Niedziela – nauki podczas wszystkich Mszy św.: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Poniedziałek – Modlitwa odnowieniem przyjaźni z Bogiem. Po Mszy wieczornej nabożeństwo do Ducha Świętego

Wtorek – Eucharystia daje życie. Po Mszy św. wieczornej nabożeństwo eucharystyczne

Środa – Maryja przewodniczką w wierze. Okazja do spowiedzi św. pół godziny przed każdą Mszą św.

Gorąco prosimy Drogich Parafian o takie rozplanowanie zajęć, aby móc uczestniczyć w tych dniach duchowej odnowy.

Medal od Prowincjała Oblatów dla Księdza Proboszcza Prałata Eugeniusza Antkowiaka

 

medal

Prowincja Polskiej Prowincji Olblatów Maryi Niepokalanej Ojciec Paweł Zając, odznaczył naszego Księdza Proboszcza Prałata Eugeniusza Antkowiaka Medalem Jubileuszowym 100-lecia Polskiej Prowincji Misjonrzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w uznaniu duchowej łączności z Misjonarzami Oblatami oraz wieloletniej współpracy rekolekcyjnej i duszpasterskiej.

Ostatnie nabożeństwo fatimskie

WhatsApp Image 2020 10 13 at 19.39.03 1

13 października odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Jak zawsze modlitwę rozpoczęliśmy od Mszy św. Po Mszy św. rozważaliśmy tajemnice bolesne różańca świętego. Następnie z zapalonymi świecami szliśmy w procesji fatimskiej. Tym razem z powodu pogody procesja odbyła się wewnątrz kościoła. Na zakończenie procesji odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Kolejne nabożeństwa fatimskie rozpoczną się 13 maja przyszłego roku. 

Pielgrzymka na Jasną Górę - 2020

 

WhatsApp Image 2019 10 07 at 22.34.25

 Wdniach 6-7 października odbyła się tradycyjna pielgrzymka naszej parafii na Jasną Górę. Dziękowaliśmy Matce Bożej za Jej wstawiennictwo nad nami, szczególnie za łaskę nawiedzenia naszej parafii przez kopię Ikony Jasnogórskiej w listopadzie ubiegłego roku. Prosiliśmy Boga przez ręce Maryi o silną wiarę dla wszystkich parafian, o nawrócenie zatwardziałych grzeszników i ustanie epidemii.  

 

Odpust parafialny 15.09.2020 r.

DSC 8336

15 września przeżywaliśmy uroczystość odpustową ku czci Matki Boskiej Bolesnej. O godz. 10:00 została odprawiona Msza św. dla dzieci i matek w stanie błogosławionym. We Mszy św. uczestniczyli uczniowie z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki. Na zakończenie Mszy św. dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo. O godz. 15:00 została odprawiona Msza św. dla chorych połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Mszy św. przewodniczył ksiądz neoprezbiter Sławomir Rzepka. O godz. 18:00 została odprawiona Suma Odpustowa, której przewodniczył Ks. Tomasz Kozica, proboszcz parafii w Czerlejnie, nasz były wikariusz.   

Półkolonie 2020

PARAFIALNE PÓŁKOLONIE – PODRÓŻ PAPIESKIM POCIĄGIEM

20200716 112615W lipcu już po raz drugi nasza parafia zorganizowała dla dzieci półkolonie. Tym razem w zajęciach uczestniczyło 30 dzieci. W tym roku tematyka półkolonii była związana z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Tematem przewodnim było hasło: Podróż papieskim pociągiem. Na dwa tygodnie kaplica naszego Domu Katolickiego zamieniła się w dworzec papieskiego pociągu. Każdego dnia półkolonii dworzec był inną stacją związaną z życiem św. Jana Pawła II. I tak nasz papieski pociąg zatrzymał się w: Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Niegowici, Rzymie, Warszawie, Kinszasie i Poznaniu. Codziennie po śniadaniu gromadziliśmy się na tym symbolicznym dworcu, aby poznać związki Jana Pawła II z tymi miejscowościami. Z kolei salki naszego Domu Katolickiego stały się wagonami. Trzy wagony służyły jako miejsca spotkań trzech grup, na które były podzielone dzieci, zaś czwarty to oczywiście „wars” – miejsce, w którym każdego ranka czekało na nas pyszne śniadanie. Po śniadaniu na papieskim dworcu odbywała się katecheza, a po niej w poszczególnych wagonach zajęcia w grupach, podczas których dzieci wypełniały dziennik podróży papieskim pociągiem. Po zajęciach formacyjnych przychodził czas na rekreację.

Pierwszego dnia, 13 lipca, odwiedziliśmy dworzec kolejowy – Poznań Główny. Dzięki Kolejom Wielkopolskim dzieci dowiedziały się jak odnaleźć poszczególne perony, gdzie kupić bilet, a gdzie zaciągnąć informacji, czym jest defibrylator. Zwieńczeniem wycieczki były zajęcia z pierwszej pomocy medycznej na dworcu letnim. Po obiedzie w ramach kina półkolonijnego obejrzeliśmy film: „Karol człowiek,  który został świętym”.

We wtorek 14 lipca udaliśmy się na wycieczkę do Wolsztyna, by zwiedzić jedyną czynną w Europie parowozownię. Widzieliśmy na żywo jak wygląda dodawanie węgla do parowozu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Rakoniewicach, aby zwiedzić muzeum pożarnictwa i oczywiście zjeść obiad.

Środa, 15 lipca, była dniem poznawania wielkiej pasji Karola Wojtyły, jaką był teatr. Dzieci rozpoczęły przygotowywać przedstawienie pod tytułem: „Jak Lolek został świętym?”. Po warsztatach był czas na zabawę na kręglach i wyjście na boisko.

Czwartek po zajęciach formacyjnych spędziliśmy na termach maltańskich, a piątek na jump arenie.

Drugi tydzień półkolonii również obfitował w liczne atrakcje. W poniedziałek 20 lipca uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez fundację UAM Laboratorium Wyobraźni, poznając właściwości wody. Niby były to bardzo proste doświadczenia fizyczne, a jednak momentami wyglądało to jak pokaz magii. Ze względu na ulewę, która tego dnia przeszła nad Poznaniem byliśmy zmuszeni odwołać zaplanowaną olimpiadę sportową. W zamian za to obejrzeliśmy wzruszający film Boska interwencja, który bardzo mocno poruszał tematykę sportową.

We wtorek, 21 lipca udaliśmy pociągiem do Czerwonaka, a ze stacji kolejowej udaliśmy się w stronę Dziewiczej Góry. Tam dzięki uprzejmości Lasów Państwowych uczestniczyliśmy w zajęciach terenowych, podczas których poznawaliśmy tajemnice lasu. Największą atrakcją było wejście na wieżę przeciwpożarową na szczycie Dziewiczej Góry. Z tarasu rozpościera się piękny widok na cały Poznań. Spostrzegawcze oczy dzieci odnalazły także nasz parafialny kościół.

Środa 22 lipca dla dzieci była wyjątkowo atrakcyjna. Spędziliśmy ten dzień na beztroskiej zabawie w deli parku w Rosnówku. Ogromna ilość atrakcji sprawiła, że kilka godzin minęło bardzo szybko.

Czwartek był dniem całodniowej wycieczki do Wrocławia. Już o 5.40 spotkaliśmy się na dworcu zachodnim, by stamtąd wyruszyć na naszą wycieczkę. Naszym głównym celem było wrocławskie zoo z niezwykłym afrykarium. Nie wiadomo kiedy minęło ponad 5 godzin spędzonych na oglądaniu niezwykłych zwierząt. Po wyjściu z zoo udaliśmy się do Hydropolis. Tam w nowoczesnym centrum edukacyjnym mogliśmy zgłębiać tajniki wody. Do Poznania wróciliśmy kilka minut przed 23:00.

Piątek 24 lipca był dniem zakończenia tegorocznych półkolonii. Po porannej katechezie dzieci przygotowywały podziękowania dla osób zaangażowanych w półkolonie. Zaś po obiedzie udaliśmy się na zabawę laserowym paintballem. Radość zabawy była ogromna. Przed 17:00 została odprawiona Msza św. dziękczynna za udany czas półkolonii. Po Mszy św. zaproszeni goście, głównie rodzice dzieci udali się na nasz papieski dworzec. Przyszedł czas, by dzieci zaprezentowały swój talent aktorski. Wszyscy ze wzruszeniem oglądali sztukę Jak Lolek został świętym? Po przedstawieniu przyszedł czas na podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli dzieło półkolonii. A następnie bardzo przykra chwila pożegnania naszej półkolonijnej wspólnoty. Ufamy, że zobaczymy się w przyszłym roku.

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim, którzy wsparli tegoroczne półkolonie swoimi modlitwami i ofiarami. Dziękuję Księdzu Proboszczowi za wsparcie tej inicjatywy i wszelką okazaną pomoc. Dziękuję serdecznie osobom, które zaangażowały się w przebieg półkolonii. Dziękuję Paniom przygotowującym śniadania: Małgorzacie Kozłowskiej, Bożenie Zalewskiej, Marii Bryl, Katarzynie Rogalewskiej. Dziękuję najbardziej całej kadrze wychowawczej, która przygotowała całe półkolonie, sprawowała opiekę nad dziećmi, każdego dnia dbała o zachowanie wymogów sanitarnych. Każdego dnia nasza dzielna kadra była na posterunku ponad 12 godzin. Dlatego z serca dziękuję: p. Darii Czajkowskiej, p. Grzegorzowi Frąckowiakowi, p. Jakubowi Frąckowiakowi, p. Mikołajowi Czajkowskiemu, p. Dominikowi Buszy. Dziękuję także za opiekę nad dziećmi we Wrocławiu Państwu Iwonie i Dariuszowi Czajkowskim. Niech wszystkim Pan Bóg hojnie wynagrodzi obfitymi łaskami okazane serce. 

Wakacyjne zajęcia duszpasterskie dla dzieci

20190702 135345 CopyWzorem ubiegłego roku organizujemy wakacyjne zajęcia duszpastersko-integracyjne (półkolonie) dla dzieci ze szkoły podstawowej w terminie 13-24 lipca (10 dni). Tym razem tematem przewodnim będzie "podróż papieskim pociągiem". Chcemy poznawać życie i działalność św. Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin. Każdego dnia przewidujemy dla dzieci atrakcyjne wyjścia, bądź zajęcia stacjonarne. W tym roku styuacja epidemiczna utrudnia organizację poszczególnych dni, bowiem nie wiadomo czy wszystkie obiekty będą czynne i dostępne dla grup zorganizowanych. Również sam przebieg zajęć będzie odbywał się w tym roku w dwóch grupach, których wzajemny kontakt będzie ograniczony do minimum. Dzieci na zajęcia przychodzą z maseczkami, które będą zakładać podczas wyjść do miejsc publicznych. W zajęciach mogą uczetniczyć dzieci bez objawów infekcji (kaszel, gorączka). Konieczność stosowania środków dezynfekcyjnych, jak też ograniczone liczebnie grupy są wyzwaniem zarówno organizacyjnym jak i finansowym. Stąd też w tym roku koszt udziału jednego dziecka pokrywany przez rodziców będzie wynosił 400 zł (w przypadku trudności finansowych prosimy o kontakt z ks. Maciejem). Zapisy będą możliwe na spotkaniu organizacyjnym w środę 10 czerwca o 19.30 w domu katolickim lub poprzez wypełnienie formularza online: https://forms.gle/hEqEhyN66142grvj8

Duchowa adopcja dziecka poczętego

25 marca będziemy przeżywać uroczystość Zwiastowania Pańskiego - Dzień Świętości Życia. Zachęcamy do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego zachęcamy do przystąpienia za pośrednictwem formularza internetowego:

formularz zgłoszeniowy do podjęcia duchowej adopcji     

 

Zimowy obóz dla ministrantów i młodzieży

 8 20200214 1304475321W dniach od 2 do 8 lutego ministranci i duszpasterstwo młodzieży naszej parafii uczestniczyli w zimowym obozie formacyjnym w Rabce Zdrój. Był to czas wspólnej integracji, poznawania pięknych zakątków Beskidu Wyspowego i Gorców, ale także czas duchowej formacji. W szczególny sposób towarzyszył nam św. Jan Paweł II. Odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, które jest wotum dziękczynnym za ocalenie życia papieża po zamachu 13 maja 1981 r. Odwiedziliśmy także katedrę na Wawelu oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Są to miejsca naznaczone wyjątkową obecnością świętego papieża. Wielkie wrażenie zrobiła na nas sutanna z dnia zamachu na życie papieża, która jest wystawiona w sanktuarium.

Poza duchowymi doświadczeniami był to także czas zmagania się z górskimi wędrówkami w zimowej aurze. We wtorek 4 lutego weszliśmy na szczyt Beskidu Wyspowego – Luboń Wielki (1022 m n.p.m.). Natomiast w czwartek 6 lutego podziwialiśmy zaśnieżone Gorce wchodząc na niewielki szczyt – Maciejową. Środa była dniem naszej wycieczki do Zakopanego, aby zwiedzić zimową stolicę Polski. Natomiast piątek był dniem powrotu do domu z całodniowym zatrzymaniem w Krakowie. Był to bardzo udany i dobrze spędzony czas, który ufamy będzie owocował jeszcze lepszą służbą na rzecz naszej parafii.

Na koniec dziękuję wszystkim uczestnikom wyjazdu za fantastyczną atmosferę, a panu inż. Maciejowi Frąckowiakowi za bezinteresowną posługę wychowawczą.

Nawiedzenie naszej parafii przez kopię Ikony Jasnogórskiej

 71 20191127 1790843897W dniach 19-20 listopada przeżywaliśmy uroczystość nawiedzenia naszej parafii przez kopię Ikony Jasnogórskiej. Był to wyjątkowy czas spotkania z naszą Matką i Królową. Maryję powitaliśmy razem z księdzem biskupem Grzegorzem Balcerkiem 19 listopada o godz. 17.35 na Rynku Łazarskim. W uroczystej procesji przenieśliśmy Obraz do kościoła, gdzie odbyło się uroczyste powitanie i Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa. O 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, zaś potem czuwanie prowadziła młodzież. O północy kapłani pochodzący i posługujący na przestrzeni lat w naszej parafii odprawili Mszę św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Przez całą noc trwało czuwanie przy Matce Najświętszej. W środę 20.00 listopada trwała modlitwa przy Obrazie Królowej Polski. Rano modliliśmy się Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny. W południe po modlitwie różańcowej została odprawiona Msza św. dla ludzi chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. O godz. 16.00 odprawiona była Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, a po Mszy św. pożegnaliśmy Matkę Bożą. O 17.30 Obraz opuścił naszą parafię i udał się do parafii pw. św. Anny. Zapraszamy do galerii zdjęć z nawiedzenia i misji parafialnych:

Nawiedzenie: http://mbbolesna-poznan.org/index.php/template-features/nawiedzenie-parafii-przez-kopi-ikony-jasnogorskiej

Misje parafialne: http://mbbolesna-poznan.org/index.php/template-features/misje-parafialne